Dlaczego powinniśmy pić wodę?

Dlaczego powinniśmy pić wodę?

To, że woda jest niezbędna dla naszego organizmu wiedzą chyba wszyscy. Jej zawartość w ludzkim organizmie u osoby dorosłej wynosi około 60 - 70%, a u dzieci nawet 75% (w zależności od źródeł). Pełni wiele ważnych funkcji tj.:

  • rozpuszczanie pokarmu oraz transport
  • wchłanianie pożywienia i odżywianie komórek
  • usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii
  • regulująca temperatury ciała
  • udział w reakcjach biochemicznych

Mimo to, wielu z nas nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do jej uzupełniania w czasie całodziennych obowiązków, a co dopiero podczas wysiłku fizycznego. Często w celu zaspokojenia naszego pragnienia sięgamy po różnego rodzaju soki lub napoje gazowane. Zapominamy o najprostszej i najlepszej formie nawodnienia jaką jest woda.

Bardzo często rodzice kupują i podają swoim dzieciom sok owocowy ponieważ panuje opinia że są bardzo zdrowe. Pamiętaj jednak o tym, że wszystkie soki są pasteryzowane. W związku z tym pożytek dla naszego organizmu jest niewielki. Kiedy spojrzymy na etykietę i zobaczymy ile jest cukru, możemy dojść do przerażających wniosków.

Przeważnie na 100 ml soku, znajduję się ok 10-14 g cukrów. Oznacza to, że 100 ml zawiera co najmniej 2 łyżeczki cukru, ponieważ jedna pełna łyżeczka waży ok 5 g. Zazwyczaj jedna buteleczka zawiera ok. 330 ml soku. Oznacza to,że w każdej takiej buteleczce soku owocowego jest prawie 7 PEŁNYCH łyżeczek cukru ! Chyba nikt z nas słodząc kawę czy herbatę nie dodaje aż tyle cukru.

Należy pamiętać, że w okresie letnim dzieci potrafią wypić 3-4 takie butelki co wiąże się ze spożyciem nawet 28 łyżeczek cukru! Dołączając do tego ciastka, batony, czekoladki ilości spożywanego cukru dla naszego organizmu są kolosalne. Po kilkunastu latach takiej praktyki pojawiają się kłopoty ze zdrowiem, coraz częściej osoby dorosłe zapadają na cukrzyce ( II typu).

Dlatego miejmy na uwadze przyszłość naszych dzieci , a co za tym idzie ich zdrowie! Starajmy się zastępować z czasem te wszystkie „kolorowe” napoje najzwyklejszą niegazowaną wodą, która pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie.

Stąd też prośby naszych trenerów aby dziecko na treningi przynosiło tylko i wyłącznie wodę niegazowaną !

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości